احساس

آیا بین هیجانات من و رویداد فعالساز رابطه مستقیم وجود دارد!؟ اگر کسی  جواب سلام مرا نداد یا الفاظ ناشایستی بکار برد، در اینجا چه چیز مرا ناراحت میکند؟و یا منشا تولید هیجان و حال بد من چیست؟ ایا توهین یا سلام نکردن(رویداد) موجب ناراحتی و یا عصبانیت من شده یا علت چیز دیگریست!! کلید طلایی باز کردن درب این گنجینه و معما در اختیار خود شخص است!

نوع نگاه شخص و معناییکه به آن اتفاق میدهد علت اصلی و منشا تولید هیجان فرد است. در مثالی که ذکر شد،نفر اول اینطور قضیه را معنا میکند: شاید سلام منو نشنید ، شاید. ، و یا مورد اهانت را اینطور تفسیر کند: با اهانتش نه چیزی از ارزشهای من کم میشه و نه چیزی اضافه. آیا با این نگاه هیجان منفی در این فرد تولید میشود یا اگر هم باشد چه میزان است!؟

نفردوم:جواب سلامم را نداد پس به من بی احترامی کرد یا. ، به من توهین کرد پس شخصیتم . پس منو کوچیک کرد!!

طبیعتا با این تفسیر و نگاه، هیجان منفی تولید خواهد شد.برای هر دو نفر اتفاق یک چیز بود اما پیامد و هیجان متفاوت بود. پس بین اتفاق و احساس من رابطه مستقیم نیست، یعنی علت ناراحتی و احساس من اون اتفاق نبود بلکه نوع نگاه و تحلیل من نسبت به اون اتفاق،سبب هیجان و احساساتم بود.

در نتیجه با تغییر نگاه به اتفاقات براحتی "خودمان" میتوانیم انتخاب کنیم که الان ،چه احساس و حالی داشته باشم.

رابطه اتفاق با احساس من

رهبری معظم،خطاب به امام زمان(عج) چه غزلی تقدیم کردند!؟

هیجان ,اتفاق ,تولید ,پس ,، ,سلام ,احساس من ,تولید هیجان ,به من ,هیجان و ,و یا ,منشا تولید هیجان

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

وب سایت رسمی موستیک فروشگاه کولر آبی سلولزی و هیتر گرمایشی مدیرپیامک عکس منظره طبیعت دستگاه تصفیه آب خانگی و صنعتی اوای شمال|شمال گپ|چت فارسی|چت روم|رشت چت مهران جعفرخانی فروش اکانت های بازی کُنج مشاوره روانشناسی ذهن نو